آیا شکست پلی ست به سمت پیروزی و موفقیت؟

بارها و بارها شنیده ایم که شکست پلی ست به سمت پیروزی و موفقیت؛ این گفته چقدر صحت دارد؟ احتمال اینکه پس از شکست خوردن موفق شویم بیشتر است یا اینکه دوباره شکست خواهیم خورد؟ من به شما خواهم گفت. هر نتیجه ای، نتیجه ی مشابهی در پی خواهد داشت. یعنی چه؟ یعنی احتمال اینکه کسی که موفق شده، در نوبت بعدی نیز موفق شود، بسیار بیشتر از کسی ست که در نوبت قبلی شکست خورده باشد. این گفته ی من ناقض جمله ی: شکست، پلی ست‌ به سمت پیروزی و توفیق و موفقیت، نیست. پیروزی، پیروزی می‌آورد، به شرطی که همان کارهایی را بکنیم که باعث شد در نوبت قبلی پیروز شویم و دچار غرور ناشی از پیروزی های قبلی نشویم‌. زیرا در مسیر صحیح قرار گرفته ایم.

طبق قوانین فیزیک، یک جسم تمایل دارد به حرکت خود در مسیری که هست ادامه دهد. یعنی اگر پیروز هستید و در عین حال موفق، میتوانید به پیروزی و موفقیت بیشتری دست یابید. چرا که در مسیر صحیح پیروزی قرار گرفته اید. بازهم طبق قوانین فیزیک، وقتی پیروز هستید و موفق، براحتی میتوانید در وضعیت فعلی و موجود باقی بمانید، با کمترین انرژی، میتوانید موفقیت های بیشتر و بزرگ تر را تصاحب کنید، زیرا در مسیر صحیح هستید. اگر میخواهید همه چیز را درباره موفقیت و رازهای موفق شدن بدانید کافی ست بدانید که باید به حرکت در مسیر صحیحی که قرار گرفته اید، ادامه دهید. اما وقتی شکست خورده اید، پیروز شدن کار بسیار سختی ست. سخت، ولی شدنی! خیلی راحت تر است آدم در مسیری که هست باقی بماند تا اینکه بخواهد تغییر مسیر دهد و از همه مهمتر تغییر ذهنيت دهد. یک فرد موفق کافی ست در مسیری که هست باقی بماند، و کافی ست همان کارهایی که انجام داده و به موفقیت رسیده را انجام دهد تا دوباره به موفقیت دست یابد. اما یک فرد شکست خورده مسیر بسیار سختی در پیش دارد. او باید کارهایی که انجام می‌داده را دیگر انجام ندهد، او باید احساسات منفی را کنار بگذارد، او باید کارهای جدیدی را انجام بدهد و طرز فکر قبلی خود را تغییر دهد. برای همین است که می‌گویم سخت است‌. اما باز هم می‌گویم، سخت است اما شدنی!

شکست پلی ست که شما را به پیروزی می‌رساند به شرطی که:

  • اگر از شکست‌های گذشته درس بگیریم و تجربيات اندوخته شده و بدست آمده را در زمان حال و آینده مورد استفاده قرار دهیم، در این صورت شکست خوردن اصلا چیز بدی نیست و اتفاقا میتواند تنها پلی باشد که ما را به موفقیت برساند. اگر درس های خوبی از شکست خوردن های تان فرا بگیرید، میتوانید فاتح آینده باشید. نه اینکه به خودتان بگوئید گذشته ها گذشته و باید به فکر حال و آینده بود. گذشته ها را بدون درس گرفتن از آن به حال خود رها نکنید. درس های ارزشمندی که ما از گذشته ی ويرانه ی خود فرا میگیریم، میتواند آباد کننده ی آینده ی ما باشد.
  • بررسی کنید ببینید چه اشتباهاتی مرتکب شدید که منجر به شکست شد. اشتباهات، علت اصلی شکست شما در گذشته می‌باشد. (فراموش نکنید هر شکستی که شما خورده اید، متعلق به زمان گذشته میباشد) اگر اشتباهات خود را مشخص نکنید و ندانید ریشه ی اصلی شکست خوردن های تان چه بوده، باز هم مرتکب همان اشتباهات خواهید شد. شکست میتواند پلی باشد به سمت موفقیت و پیروزی و برنده شدن، به شرطی که هم از شکست خوردن های تان درس گرفته باشید و تجربه اندوخته باشید، و هم بدانید چه اشتباهاتی مرتکب شده اید که منجر به شکست خوردن شما شد؟ ندانستن اشتباهات و نپذیرفتن آنها موجبات شکست خوردن های بعدی شما را فراهم می‌کند. در واقع کسی که از تاریخ درس نگرفته باشد، تاریخ برایش تکرار میشود. درس نگرفتن از شکست، منجر به تجربه ی دوباره شکست خورن خواهد شد.
  • حال که از شکست‌های گذشته درس گرفتید، و دانستید که مرتکب چه اشتباهاتی شدید که منجر به شکست خوردن های شما شد، باید بدانيد کدام طرز فکر ها خالق اشتباهات شما بوده است. افکار و طرز تفکر ما خالق تمام اشتباهات و شکست‌های گذشته ماست. اگر ورودی یکسان باشد، همواره خروجی یکسان و ثابت خواهد بود. طرز فکر و اندیشه های شما ورودی، و کلیه نتایج بدست آمده مانند پیروزی و شکست، خروجی می‌باشند. وقتی طرز فکر شما همان باشد که بود، نتایج بدست آمده ی امروز و فردای شما، همانی خواهد شد که در گذشته بوده است. اگر خروجی متفاوتی میخواهید، ورودی متفاوتی باید داشته باشید. کافی ست طرز فکر تان را عوض کنید تا زندگی تان و مسیر آن عوض شود. همه چیز به طرز فکر شما بستگی دارد. طرز فکر و اندیشه های شما علت بروز تمام نتایجی هستند که تاکنون کسب کرده اید. بی پولی، فقر، شکست، خیانت، عدم اعتماد به نفس و.. همه و همه نتایجی هستند که انديشه ها و طرز تفکر شما باعث وبانی ایجاد آنها بوده است. اگر ميليارد ها تومان به حساب شما واریز شود ولی طرز فکر شما عوض نشده باشد، باز هم در آینده ای نه چندان دور، به وضعیت درب و داغان امروزی بر خواهید گشت، زیرا طرز فکرتان عوض نشده است، ورودی تغییر نکرده، در نتیجه خروجی که همان کسب نتایج نامطلوب است دوباره اتفاق خواهد افتاد. شکست پلی ست به سمت موفقیت و برنده شدن و پیروزی به شرط اینکه طرز فکرتان را اساسی تغییر دهید.
  • بهترین و زیباترین تصمیمات زمانی اتخاذ می‌شود که یک انسان شکست بخورد. وقتی شکست میخوریم دل مان نیز می‌شکند. درک پس از درد بوجود می‌آید. وقتی شکست میخوریم تازه متوقف می‌شویم. می‌نشینیم و تحلیل میکنیم تمام اشتباهاتی که مرتکب شدیم و حواس مان نبود. تمام جزئیاتی که منجر به شکست شد و نسبت به آنها بی توجه بودیم. غرور کذایی مان از بین می‌رود. آنچه میماند تواضع است و تجربه و درد. پس از مدت کوتاهی درد مان التيام می‌یابد. از تکبّرمان خبری نیست. آنچه باقی می‌ماند نهایتا تواضع است و تجربه و خرد ناشی از شکست! این‌جاست که شکست میتواند نقش پلی را برای ما بازی کند که ما را به سمت پیروزی و موفقیت سوق دهد. شکستی که برای ما حکم تلنگر داشته باشد، قطعا میتواند پلی باشد به سمت پیروزی و توفیق! به شرطی که مسئولیت تمامی اشتباهات مان را بپذیریم. هیچ کس در شکست ما به اندازه ی خود ما مقصر نیست. شاید دیگران باعث و بانی این شکست باشند، اما این کمکی به ما نمیکند. اولین قدم برای حل کردن مشکل و شکست پذیرفتن 100% مسئولیت است.
  • تنها زمانی میتوانید از پسِ شکست بر بیایید که مسئولیت صد در صد تمام داستان را بپذیرید. مقصر قلمداد کردن این و آن فایده ای ندارد. شاید شما مقصر نباشید، اما مسئولید. فرض کنید کالاهای خود را داده اید یک نیسانی برساند دست مشتری. خدای ناکرده نیسانی به انتهای دره می‌رود. کالای شما نابود شد. تمام! مشتری محصولی که سفارش داده را دریافت نکرد. حالا باید پولش را پس دهید. مقصر چه کسی بود؟ راننده ی نیسان؟ چرخ روزگار؟ شما؟ بختِ شما؟ دقیقا چه کسی مقصر بود؟ شاید خواب آلوده بودن راننده ی روبروی نیسان باعث و بانی اصلی این ماجرا بوده است. مهم نیست چه کسی مقصر است. شما مسئولیت کامل و 100% باز پس دادنِ پولِ مشتری یا تحویل کالا به ایشان را به عهده دارید. آنچه اهمیت دارد پذیرفتن 100% مسئولیت است. راستش را بخواهید تنها مقصر ماجرا خودتان هستید. چرا بارتان را به یک شرکت باربری که بیمه دارد، نسپردید؟ برای اینکه هزینه ی کمتری برای ترانزیت بپردازید؟ اینجایش را محاسبه نکرده بودید؟
  • شکست میتواند پلی باشد برای رسیدن به پیروزی و موفقیت، اگر بتوانیم برخیزیم، خودمان را بتکانیم، و به مسیرمان ادامه دهیم. مسأله ی اصلی ادامه دادن است. باید ادامه دهیم. نباید دست بردار باشیم. نباید تسلیم شویم. شکست اصلی زمانی ست که تسلیم شده باشیم. باید ادامه دهیم. تنها راز موفقیت استقامت و دوام اوردن است. اگر ادامه ندهیم در واقع تمامی زحمات پیشین ما به هدر رفته است. این موفقیت است که میتواند در نهایت توجیه کند کلیه شکست‌ های قبلی ما را… تمام کسانی که به پیروزی های بزرگ دست یافته اند، کسانی بوده اند که در گذشته شکست‌های بزرگ را تجربه کرده اند، از آنها درس گرفته اند، برخواسته اند، خودشان را تکانده اند، و با خرد ناشی از اشتباهات شان و تجربيات بدست آمده در مسیر صحیح قرار گرفته اند و نهایتا با عزمی راسخ و اراده ای پولادین به موفقیت مد نظرشان دست یافته اند.
  • شکستی که ما را تکان بدهد و به خودمان بیاورد و بیدارمان کند، بهتر از موفقیتی ست که ما را مغرور و متکبر سازد. بعضی از موفقیت ها برای ما میتواند حکم پرتاب انتهای دره داشته باشد. مانند کوهنوردی که در نهایت غرور صعود می‌کند و در ادامه ی مسیر سقوط میکند و کاملا نابود می‌شود. هر چقدر که موفق شدید باز هم دست از غرور و تکبر و منیّت بردارید و روی تواضع تان کار کنید. درختان پربارتر، افتاده تر هستند. شکست اگر باعث افزایش تواضع و از بین رفتن تکبّرتان شود، قطعا میتواند پلی به سمت پیروزی و موفقیت باشد.
  • شکست 100% میتواند پلی باشد به سمت موفقیت و پیروزی و توفیق اگر و فقط اگر ما بدانیم چه کارهایی را نباید و چه کارهایی را باید انجام دهیم. انجام مستمرِ کارهایِ درستِ تکراری عامل پیروزی، و انجام مستمرِ کارهایِ غلطِ تکراری میتواند باعث شکست خوردن شود. اینجاست که پای ” عادت ” به میدان می‌آید. اول باید به این تشخیص برسیم که کدام کارها غلط بوده و بصورت عادت و تکراری از طرف ما دائما انجام شده است. موفقیت و پیروزی، حاصل انجام دادن کارهای درست و انجام ندادن کارهای غلط در دراز مدت می‌باشد. شکست و سقوط نیز حاصل انجام دادن کارهای غلط در طولانی مدت و انجام ندادن کارهای درست می‌باشد. شما باید به انجام دادن کارهای درست عادت کنید. یعنی پیش فرض شما انجام کارهای درست باشد. و خود به خود و ناخودآگاه کارهای درست را انجام دهید. اگر روزی فرا رسید که توانستيد کارهای درست را از روی عادت انجام دهید، موفقیت از آنِ شما خواهد شد. اما کسی که کارهای غلط را از روی عادت انجام میدهد و به زور و زحمت کارهای درست را انجام میدهد، باز هم شکست گریبانش را خواهد گرفت.
5/5 - (1 امتیاز)