اثر پروانه ای چیست؟ و چه تاثیری روی زندگی و موفقیت و کسب و کار ما دارد؟

میگویند اگر پروانه ای این سر دنیا بال بزند، در آن سر دنیا طوفان عظیمی رخ خواهد داد. شاید به نظر برسد بال زدن پروانه منجر به جابجایی اندک هوا شود. اما هیچ کس نمیتواند تصور کند که همین بال زدن پروانه که شاید بی تاثیر به نظر برسد، بتواند منجر به گردباد و طوفان شدید شود. اثر پروانه ای به ما میگوید که هیچ حرکتی ولو اندک و ناچیز، بی تاثیر نیست. وقتی بال زدن پروانه بتواند منجر به طوفان و بادهای شدید در آن سر دنیا شود، پس رفتارها و حرکات به ظاهر بی تاثیر ما می تواند در طولِ زمان، منجر به تغییرات شگرفی شود.

هیچ حرکتی بدون نتیجه نمی ماند. هیچ اقدامی وجود ندارد که نتیجه اش خنثی باشد. هر حرکت و هر گونه رفتاری، بازتابی برای ما خواهد داشت، اما زمان آن اصلا و ابدا مشخص نیست. تصمیمات و رفتارهای به نظر بی تاثیر یا کم تاثیر می تواند در آینده ی ما تاثیر قابل توجهی بگذارد. چیزهای کوچک می تواند موجب تغییرات بزرگ در آینده بشود.

ممکن است شما امروز شروع کنید به یادگیری مباحث حسابداری و مالی. این آموزش و یادگیری شاید در کوتاه مدت به کارتان نیاید. اما ثمره و میوه ی این یادگیری خودش را در تمام عمرتان نشان خواهد داد و به کارتان خواهد آمد. شما یک عمر از پسِ حساب و کتاب دقیق امور مالی تان برخواهید آمد، چرا که در گذشته یک دوره گذراندید و البته برای شما بسیار موفقیت آمیز بود. ممکن است شما امروز شروع کنید به یافتن دوستانی که سواد زیادی دارند.

این موضوع در کوتاه مدت خیلی خودش را نشان نمیدهد. اما اگر رابطه تان را حفظ کنید و روابط تان را گسترش دهید و دامنه ارتباطات تان را بیشتر و بیشتر کنید، در آینده خواهید دید زندگی تان شدیدا تحت تاثیر ارتباط تان در گذشته قرار گرفته و دستخوش تغییرات مثبت فراوانی شده است.

یا ممکن است فردی در سن کم برای تان کتابی خریده باشد. شما شروع می کنید به مطالعه کردن و از خواندن کتاب لذت میبرید. کم کم خوش تان می آید و متوجه میشوید چقدر عاشق خواندن و مطالعه کردن هستید. نهایتا پس از 20 سال شما یک کتاب خوان حرفه ای و یک نویسنده ماهر شده اید. همه چیز از کتاب اول شروع شد. اثر پروانه ای برای شما همان کتاب اولی بود که خواندید. طوفان بزرگی که در زندگی شما رخ داد همان کتاب پر فروشی ست که بارها تجدید چاپ شده ونویسنده ی آن شما هستید.

بسیاری از اتفاقات تکراری زندگی ما ریشه در یک اتفاق (اثر پروانه ای) butterfly Effect در کودکی و گذشته داشته است. هیچ حرکت و قدمی وجود ندارد که نتواند در آینده ی شما تاثیر بگذارد. حال میخواهد این تاثیر، منفی یا مثبت باشد. تصمیماتی که میگیرید، بله هایی که میگویید، نه هایی که میگویید، همه و همه اثر پروانه ای هستند که دیر یا زود اثر شان را در زندگی شما نشان خواهند داد. اثر پروانه ای عاملی ست که میتواند حتی سرنوشت شما را نیز دستخوش تغییر قرار دهد.

با این وجود، ما آنها را، به خاطر تاثیر اولیه ی بسیار ناچیزی که در بدو امر دارد، دست کم میگیریم. اثر پروانه ای گاهی خودش را در 30 سال آینده نشان میدهد.

فرق اثر پروانه ای با اثر مرکب چیست؟

خیلی ها به اشتباه فکر می کنند اثر پروانه ای همان اثر مرکب است. بی تقصیر هم نیستند. این دو شبیه هم هستند. اثر مرکب همان کارهایی ست که هر روز انجام میدهیم و انجام شان برای ما به صورت عادت درآمده است. تاثیری که رفتارهای تکراری دیروز روی رفتار امروزمان میگذارد، اثر مرکب است. مثلا شما یک نویسنده هستید و روزانه 3 صفحه می نویسید. شما هر روز از دیروز تان به صورت کاملا ناخودآگاه بهتر میشوید. دیکته ی شما قوی تر میشود.

کلام شما هر روز نافذتر میشود. قلم شما هر روز بهتر میشود. اطلاعات شما هر روز بیشتر میشوید. البته همه ی اینها منوط به این است که شما کاری را هر روز انجام دهید. در این صورت میتوانید آن کار را هر روز بهتر انجام دهید. روز قبل اثرش را روی امروزمان خواهد گذاشت. حتی اگر کیفیت کارمان بالاتر نرود، به مرور زمان میتوانیم همان کار را بهتر و سریعتر در زمان کمتر و بی دردسر تر انجام دهیم.

اثر پروانه ای به آینده ربط دارد. اثر مرکب به امروز ربط دارد. این دو می تواند به همدیگر ربط پیدا کنند. حرکت اولیه همان اثر پروانه ای است. اینکه من به توصیه ی یک دوست شروع کردم به دویدن، آنهم روزانه 10 دقیقه، استارت این موضوع همان اثر پروانه ای است. توصیه ی دوست من به اینکه روزانه 10 دقیقه بدوم و پذیرفتن من همان اثر پروانه ای ست.

وقتی آن رفتار عامدانه هر روز تکرار شود می تواند موجب سلامتی و تندرستی من در طول سالهای متمادی شود و من عمری طولانی داشته باشم. تصمیم به دویدن، آنهم به مدت 10 دقیقه در طول روز یک اثر پروانه ای ست.

سلامتی و طول عمر من می تواند همان طوفان و گردبادی باشد که آینده ام را دستخوش تغییر کند. عمر طولانی و زندگی سالم دستاوردی بسیار ارزشمند است. حالا اینکه تصمیم بگیرم و روزانه 10 دقیقه بدوم، دیگر کار اثر مرکب است. اثر پروانه ای اقدام اولیه ی من بود. اثر مرکب اقدام تکراری روزانه ی من محسوب میشود. تندرستی و طول عمر نیز ثمره و جایزه ی اثر پروانه ای و اثر مرکب میباشد.

اثر پروانه ای و اثر مرکب می تواند کاملا مخرب نیز باشد. اینکه برای من مهم نباشد که با چه کسی دوست شوم، میتواند آینده مرا تباه سازد. پُکِ اولی که به سیگار میزنم میتواند آینده ی مرا بسوزاند. مطالعه نکردن، یک اثر پروانه ای ست که میتواند ثمره اش بی فکری و سطح معلومات اندک برای همیشه باشد. همه چیز ابتدا با اثر پروانه ای آغاز میشود و با اثر مرکب ادامه پیدا میکند. و نتیجه اش میشود یک فاجعه در آینده که تخمش ر ا امروز اثر پروانه ای کاشته است و اثر مرکب هر روز به آن نور و آب داده است.

محصول نامرغوبی که ما امروز برداشت میکنیم، ماحصل چیزهایی ست که در گذشته به غلط کاشته ایم. در مورد اثر پروانه ای یک فیلم هنری بسیار زیبا ساخته شده که محصول سال 2004 است. اثر مرکب نیز توسط اکثر انتشارات ایران به چاپ رسیده است. توصیه میکنم هم فیلم را ببینید. و هم کتاب ها را بارها و بارها بخوانید.

5/5 - (1 امتیاز)