تاثیر نگرش مثبت روی افزایش فروش

آیا نگرش مثبت می تواند موجب افزایش فروش شود؟

بله. نگرش مثبت می تواند موجبات افزایش فروش را فراهم کند. نگرش مثبت می تواند موجب تحقّق هر نتیجه ای شود. می گویند کسی به نتیجه می رسد که اهل عمل باشد. بدون عمل کردن و انجام اقدامات لازم، ما نمی توانیم به هیچ گونه نتیجه ای دست بیابیم. اما اگر دارای نگرش مثبت نباشیم ممکن است کارها را خراب کنیم. ممکن است کارها با تاخیر فراوانی انجام شوند. نگرش مثبت بسیار در گرفتن نتیجه مطلوب، مخصوصا افزایش فروش تاثیر دارد. فروشندگان دارای نگرش مثبت، عملکرد بهتری نسبت به کسانی دارند که فاقد نگرش مثبت هستند. شاید باورش برای تان سخت باشد، اما نگرش مثبت می تواند زندگی فروشندگان را از این رو به آن رو کند.

فروشنده ای که دارای نگرش مثبت است، وقتی نه می شنود، می گوید بسیار خب، برم سراغ نفر بعدی، و همینطور با روحیه ای عالی ادامه می دهد و بالاخره محصول یا کالا یا خدمات خویش را می فروشد. از طرفی به خودش می گوید که: خدارو شکر. یک فروش انجام دادم. کسانی هم که به من نه گفتند، مجددا پیگیری خواهم کرد، و نظرشان را تغییر خواهم داد. آنها به من موقتا ” نه ” گفته اند. بزودی آنها نیز، مشتری خواهند شد. این شیوه ی گفتگوی یک فروشنده با نگرش کاملا مثبت با خودش است.

اما فروشنده دارای نگرش منفی، یا فاقد نگرش مثبت، اینچنین با خودش حرف نمیزند. او به خودش خواهد گفت: ببین چقدر تلاش کردم، فقط یک فروش انجام دادم. اینهم شانسی بود. چقدر امروز ” نه ” شنیدم. دیگر از این کار ” خسته و درمانده ” شده ام. اگر کارمند حقوق بگیر بودم، خیلی بهتر بود. تا اینکه حالا فقط یک فروش داشتم و یک پورسانت گیرم آمده است. اگر هم به همین کار ادامه بدهم، هیچ امیدی ندارم… این هم شیوه ی گفتگوی یک فروشنده منفی یا فاقد نگرش، با خودش است. تلاش هر دو شاید به یک اندازه باشد. اما قطعا نتیجه در آینده کاملا متفاوت خواهد بود.

تاثیر نگرش مثبت روی افزایش فروش

تاثیر نگرش مثبت روی افزایش فروش

بدون نگرش مثبت هم می توان فروش خوبی داشت؟

قطعا بله. اما داشتن نگرش مثبت، چیز دیگری ست. اینکه انسان همواره امیدوار باشد و نگاه مثبتی به همه چیز داشته باشد، فوق العاده عالی ست. زندگی در شرایط سخت بدون داشتن نگرس مثبت، یک جهنم است. اگر فروشنده ای بتواند در شرایط سخت دوام بیاورد، در آینده می تواند فروشنده ای کاملا حرفه ای و زبده و ثروتمند شود. امکان ندارد فروشنده ای بتواند در شرایط سخت (مثلا نداشتن مشتری به مدت طولانی) دوام بیاورد، مگر آینکه نگرش مثبت داشته باشد.

داشتن نگرش مثبت، یعنی اینکه بدانیم….

  • روزی فرا خواهد رسید که تلاش های مان ثمر خواهد داد.
  • روزی به تمامی اهداف خویش دست پیدا می کنیم.
  • روزی تمامی گرفتاری های مان تمام می شود.
  • هر روز باید برای بهبود عملکرد و رفتار خویش بکوشیم.
  • تا زمانیکه به پیروزی نرسیدیم از مسیرمان خارج نشویم.
  • هر روز باید روی خودمان کار کنیم.
  • هر روز باید به تعهدات همان روز عمل کنیم.
  • هر روز باید بکوشیم.
  • هر روز باید تصویر ذهنی مطلوب مان را تصور کنیم.
  • و….

جان کلام اینه داشتن نگرش مثبت موجب افزایش فروش یک فروشنده، و کسب موفقیت های بی شمار در درازمدت خواهد شد. قرار نیست نگرش مثبت برای ما ظرف یک روز، موجب معجزه شود. ممکن است بگویید اگر نگرش مثبت داشتم و نتیجه نگرفتم چه؟ داشتن نگرش مثبت هیچ گونه ضرری برای شما ندارد، اما قطعا داشتن نگرش منفی می تواند آسیب های جدّی به همراه داشته باشد.

چگونه نگرش مثبت می تواند روی افزایش فروش تاثیر بگذارد؟

چه کسی از شما قرار است خرید کند؟ چه کسی قرار است پول بپردازد؟ چه کسی قرار است با خریدنش موجب افزایش فروش شود؟ جواب یک کلمه است: مشتری! این مشتری ست که قرار است خرید کند. او ما را می بیند. صدای مان را می شنود. با ما تعامل دارد. نگرش مثبت ما به او سرایت می کند. همچنین اگر منفی باشیم و دارای نگرش منفی، آن نیز به مشتریان ما سرایت می کند. وقتی نگرش ما نسبت به اوضاع، شرایط، بازار و… منفی باشد، این احساس به مشتری نیز سرایت می کند. حال او را خراب می کند. یکی از مهمترین دلایل خرید، خوب شدن حل است. ما وقتی خرید می کنیم حال مان خوب می شود. هر محصولی حداقل 2-3 روز حال ما را خوب نگه می دارد. برای بعضی ها بیشتر است. ممکن است یک خرید ناقابل 1 هفته خریدار را خوشحال و سرزنده نگه دارد. حال اگر قرار باشد، مشتری از یک فرد ناراضی با نگرشی کاملا منفی خرید کند و حالش خراب شود که نمیشود، قطعا او این کار را نمیکند، همه دوست دارند از یک فرد شاد و خوشحال و سرحال خرید کنند. حتی اگر خریدار حالش خراب باشد، دوست دارد فروشنده پر انرژی حال خراب او را خوب کند. با رفتارش، با نگرشش، با طرز بیانش و…

ما فروشنده ها، برای موفقیت در فروش حتما باید حال مان خوب باشد. حتما باید انرژی مثبت به دیگران و خریداران انتقال دهیم. حتما باید نگرش مان مثبت و خنثی کننده ی نگرش منفی خریداران باشیم. گاهی خریدار به بهانه دیدن ما و خوب شدن حالش، به ما سر میزند و از ما خرید می کند. ضمنا انسان وقتی حالش خوب است، میدرخشد. نمیتوان با نگرش منفی، درخشید.

داشتن نگرش منفی مانند دست انداز و چاله است. هرگز نمیتوان با وجود انواع و اقسام دست اندازها و موانع و چاله ها، به سلامت به مقصد رسید. قطعا تلفات بسیاری خواهیم داد تا به مقصد برسیم، البته اگر برسیم. ضمنا انسان باید از مسیر نیز لذت ببرد. درست است که هدف، رسیدن به مقصد مطلوب مورد نظر است. اما مسیر چه می شود؟ آیا فروشنده باید با حال خراب و ناراحتی و نگرش منفی به کار خود ادامه دهد؟ چرا خریدار باید از فردی اینچنین با مشخصاتی منفی خرد کند؟ جالب اینجاست که یک فروشنده با نگرش کاملا مثبت، حتی می تواند نگرش مثبت خویش را از پشت تلفن به دیگران انتقال دهد.

اگر یک فروشنده معتقد باشد که نمیشود، آن هم به هزاران دلیل منطقی، یک فروشنده ی با نگرش مثبت می گوید که می شود و آن را در عمل نشان میدهد. اگر نمیشود پس چرا فروشنده با نگرشی مثبت توانست؟ اگر فروشنده ی با نگرش منفی هزاران دلایل بیاورد، فروشنده ی با نگرش مثبت فقط به یک دلیل محکم نیاز دارد تا بتواند به اهداف خویش دست یابد.

 

5/5 - (1 امتیاز)