مشاوره سرمایه گذاری, مقالات

خطرات سرمایه گذاری پول در بانک

خطرات سرمایه گذاری پول در بانک

خطرات سرمایه گذاری پول در بانک

سرمایه گذاری پول در بانک چه مزیت ها و خطراتی دارد؟

امن ترین فضای سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در بانک است. اما در عین حال خطرناک ترین فضا جهت سرمایه گذاری بانک محسوب میشود. چرا گفتم امن و چرا گفتم خطرناک؟ مگر ممکن است فضایی در عین حال که بسیار امن است، بسیار نیز خطرناک باشد؟ بله. ممکن است. دلیلش را به شما میگویم. اگر پول تان را چال کنید و چند نگهبان بگمارید تا از پول تان مراقبت کنند چه خطری دارد؟ احتمالا بگویید هیچ خطری ندارد، اتفاقا بسیار هم امن است. اما خطر بزرگی که وجود دارد این است که سرمایه شما مانند یخی مقابل خورشید آب میشود و از بین می رود. سرمایه اگر به میزان لازم و کافی رشد نکند با خطر نابودی و آب شدن و از بین رفتن مواجه خواهد شد. وقتی پول شما درون بالش شما پنهان شده باشد، درست است جایش به ظاهر امن است، اما تورّم به مرور از ارزش آن خواهد کاست.

بدون شک، بانک، بهترین و امن ترین محل نگهداری پول و سرمایه است. اما متاسفانه سرمایه گذاری در بانک خطرات زیادی دارد و آن خطر، خطرِ آب شدن اصل سرمایه ای ست که در بانک سرمایه گذاری شده است. وگرنه بانک در آب کردن اصل سرمایه ی شما مقابل نور خورشید، هیچ نقشی ندارد. خورشید همان تورّم است. که هر روز وجود دارد. تورّم مانند آفتابی سوزان، سرمایه های شما را آب می کند. البته بانک سالیانه 18% به شما سود میپردازد. ولی این افزایش کافی نیست. وقتی تورّم خیلی بالا باشد، پول شما، بدون شک از ارزش خواهد افتاد. از طرفی مشکل دیگری وجود دارد. شما یک سال زمان تان را از دست میدهید. آنهم برای آب شدن اصل سرمایه. در واقع یک سال صبر می کنید و نتیجه صبرتان میشود ضرر اندر ضرر.

بخوانید  راههای فتح بازار , چگونه فاتح بازار شویم؟

اجازه بدهید برای تان مثال بزنم. فرض کنید امروز اولین فرودین 1402 است. شما 100 میلیون تومان پول دارید و می توانید با آن یک اتومبیل بخرید. حالا پول تان را میگذارید بانک. زیرا قیمت اتومبیل 115 میلیون تومان است. آخر سال فرا می رسد و شما میخواهید پول تان را بیرون بکشید و اتومبیل مد نظرتان را خریداری کنید. حالا میروید قیمت اتومبیل را میپرسید و متوجه میشوید قیمت آن اینک 160 میلیون تومان است. درست است که مقدار پول شما بیشتر شده است، اما ارزش کل پول از حالت اولیه آن پایین تر آمده است. در واقع می توانم بگویم 100 میلیون تومان اول فرودین 1402 بزرگتر از 118 میلیون تومان آخر اسفند 1402 است. با این تفاسیر که شما یک سال زمان تان را از دست داده اید. بنابراین توصیه نمیشود که در بانکها سرمایه گذاری کنید.

دیگر خطرات سرمایه گذاری در بانک چیست؟

بازهم تاکید می کنم سرمایه گذاری در بانک، امن ترین روش سرمایه گذاری محسوب میشود. اما این نوع سرمایه گذاری هیچ بار آموزشی برای شما نخواهد داشت. کسانی در بانک سرمایه گذاری می کنند که هیچ چیزی از انواع روش های سرمایه گذاری نمیدانند. سرمایه گذاری در بانک سواد سرمایه گذاری شما را اضافه نخواهد کرد و هیچ کس را ثروتمند نخواهد کرد و به هیچ جایی نخواهد رساند.

وقتی هیچ برنامه ای برای پولتان نداشته باشید، پول و سرمایه تان در اختیار کسانی قرار میگیرد که برنامه ای برای پول و سرمایه شما دارند و قطعا خودشان بسیار بیشتر سود می کنند و سود بسیار کمتری به شما می دهند. برای همین است هنگام وام گرفتن شما سود بیشتری میپردازید. البته قطعا وام های با سود بسیار ناچیز وجود دارد. اما مساله این است که بانکها برنامه های فراوانی برای سرمایه گذاری پول شما دارند، و شما هیچ برنامه ای ندارید، زیرا میترسید، از ریسک کردن میترسید، از خطرکردن میترسید، از بلندپروازی میترسید، و این ترس شما برای خودتان بد و برای دیگران (بانکها و موسسات مالی) بسیار خوب است. از چه بابت خوب است؟ از این بابت که آنها اهل ریسک کردن و خطر کردن و بازی با پول هستند و پول شما را چند برابر می کنند، اما از ترس شما استفاده می کنند و پول شما را سرمایه گذاری می کنند آنهم دقیقا در جایی که شما می ترسید.

بخوانید  تبلیغات در واتساپ با تعرفه و قیمت ارزان

مثلا شما در زمینه ارز دیجیتال سرمایه گذاری نمیکنید، زیرا میترسید، و معتقدید، بانک جای امن تری برای پس انداز و سرمایه گذای ست. بانک صحه میگذارد روی اعتقادات شما، طرز تفکر شما را تایید می کند و از شما میخواهد مطمئن ترین کار را انجام دهید. سرمایه گذاری در بانک ریسکش در ظاهر – صفر – است. پس شما را تشویق می کنند تا در بانک سرمایه گذاری کنید. و شما این کار را می کنید. سپس خودشان با سرمایه شما وارد پروژه های پر سود می شوند، پروژه هایی که برای آنها ریسکش صفر است. اما چون شما میترسید به آن پروژه های پر سود ورود نمیکنید و اینجاست که با تصمیمی به ظاهر مطمئن ریسک بزرگی مرتکب میشوید.

مجموعه ما ” شرکت و سایت اینوست سرمایه گذاری ایبانک (ebank) ” با در اختیار داشتن مشاورین متخصص در حوزه بازارهای مالی و سرمایه گذاری می تواند  بهترین راهکارهای سرمایه گذاری های کم خطر با بازگشت سود فراوان را به شما عزیز گرامی توصیه کند. با ما در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)