دلیل اصلی موفقیت ایلان ماسک چیست؟

در این مطلب میخواهم به یکی از دلایل عجیب موفقیت ایلان ماسک بپردازم. طبیعتا موفقیت دلایل متعددی دارد. هزاران عامل در موفقیت مردم دخیل هستند. هزاران ویژگی برای موفقیت اشخاص وجود دارد. هرگز نمیتوان گفت فلان کس یا فلان شخص به فقط یک دلیل به موفقیت رسیده است. مثلا پشتکار نمیتواند به تنهایی عامل اصلی موفقیت بزرگان و دانشمندان و صاحبان کسب و کار باشد. هزار عامل دیگر در کنار پشتکار در رساندن افراد به موفقیت، دخیل و سهیم هستند. اما در این مطلب میخواهم به یک از دلایل اصلی موفقیت ایلان ماسک (Elon Musk) بزرگ بپردازم. این عامل یکی از عجیب ترین عوامل موفقیت ایشان است. بسیاری از مردم مخالف این عامل هستند، اما بدون شک میتوان گفت مهمترین علت موفقیت ایلان ماسک همین عاملی ست که به آن اشاره می کنیم.

علت اصلی موفقیت ایلان ماسک  پر اشتباه بودنش است. ایلان ماسک به شدت خطرپذیر و اهل ریسک و پر اشتباه است. او تمامی اشتباهات ممکن را مرتکب شده است. از اشتباه کردن و خطا کردن و ریسک کردن واهمه ای ندارد و با تمام وجود به سمت جلو پیش میرود. آنچه باعث میشود مردم دست به کارهای بزرگ نزنند و ریسک نکنند، ترس از خطا و اشتباه کردن است. ما چون نمیخواهیم دیگران ما را مسخره کنند و به ریش مان بخندند و از طرفی دوست داریم دانای کل به نظر برسیم، از اشتباه کردن پرهیز میکنیم. به زعم من ( نویسنده – علیرضا رفیعی) بزرگ ترین ریسک در زندگی، ریسک نکردن و خطر نکردن است. اگر دیکته ننویسید، قطعا مرتکب هیچ اشتباهی نخواهید شد. میگویند دیکته ی نانوشته، غلط ندارد. اما کسی که زیادی دیکته ننویسد و مرتکب غلط دیکته ای نشود و با اشتباهاتش آشنا نشود، هرگز نمیتواند یک دیکته ی تر و تمیز و بدون غلط بنویسد.

به زعم ایلان ماسک، بزرگترین خطا و اشتباه این است که از اشتباه کردن و خطا کردن بپرهیزیم. مهمترین عامل رشد و پیشرفت، یادگیری است. و بهترین معلم ما تجربه است. تجربه از اشتباه کردن حاصل میشود و به دست می آید. خیلی مسخره است که دست به هیچ کاری نزنیم، زیرا ممکن است اشتباه از آب در بیاید. کسی که مرتکب هیچ اشتباهی نشده باشد، در واقع کسی ست که هیچ کاری را انجام نداده است. ایلان ماسک مهمترین علت و دلیل موفقیت خود را مرهون و مدیون اشتباهات و شکستهای بزرگش میداند. جالب است، چیزی را که همه از آن پرهیز می کنند، سبک زندگی ایلان ماسک است. یک زندگی پر از اشتباه و پر از شکست و پر از البته هیجان!

برای ایلان ماسک هیچ اهمیتی ندارد اگر از نظر دیگران کامل به نظر نرسد و پر اشتباه به نظر برسد. تلاش برای کامل به نظر رسیدن و پرهیز از اشتباه میتواند از شما ترسوترین موجود کره ی زمین را بسازد. چه دلیلی دارد هیچ تلاش بزرگ و ارزشمندی را انجام ندهید؟ به خاطر اینکه ممکن است شکست بخورید؟ خب شکست بخورید، چه اشکالی دارد؟ خیلی ها شکست میخورند و همین شکستها می تواند عامل پیشرفت و صعودشان باشد. میتوان مهمترین عامل موفقیت را استفاده از تجربیات ناشی از شکست خوردن های فراوان و پیاپی در نظر گرفت. وقتی مهمترین دلیل و علت موفقیت ایلان ماسک، استقبال از شکست خوردن های فراوان و سنگین میباشد، چرا از ایشان الگوبرداری نکنیم و به استقبال از شکست نرویم؟

بهترین راه موفقیت الگوبرداری از انسانهای بزرگ است. امکان ندارد فردی به موفقیت بزرگی دست پیدا کند، بدون آنکه طعم تلخ شکست را به دفعات فراوان نچشیده باشد. تلاش کردن، اما پرهیز از شکست باعث میشود شما یک زندگی معمولی برای ابد داشته باشید. به نظر من شکست اصلی این است که قرار باشد تا ابد از شکست خوردن پرهیز کنیم و هیچ کار قابل توجهی انجام ندهیم. البته هدف اصلی رسیدن به موفقیت و کسب پیروزی است. هیچ کس برای شکست خوردن تلاش نمیکند. در شکست خوردن هیچ عمدی وجود ندارد. اما شکست، ناگزیر است. نمیتوانید از چنگ آن فرار کنید. شکست مانند سایه دنبال تان می آید. وقتی مرتکب اشتباهات فراوانی شدید و شکستهای فراوانی خوردید و خرد لازم و تجربیات ضروری را فرا گرفتید، موفقیت با تمام وجود به استقبال و پیشواز شما خواهد آمد.

شکست خوردن و اشتباه کردن در واقع همان پروسه ی یادگیری است. شما مجبورید یاد بگیرید تا به موفقیت برسید. اگر آگاهی و دانش لازم را نداشته باشید، بارها و بارها و به کرات شکست خواهید خورد. اما به محض اینکه دانش صحیح از تجربیات ناشی از شکست خوردن های فراوان نصیب تان شد، پیروزی سراغ تان را خواهد گرفت. پیشنهاد میکنم مقاله ( خلاصه کلیه کتاب های موفقیت در یک مقاله ) را حتما مطالعه نمایید.

چرا ایلان ماسک از تجربیات دیگران استفاده نمیکند؟ و خودش به شخصه مرتکب اشتباه میشود؟

علتش را میگویم. استیو جابز میگوید: یا راه جدیدی بسازید، یا در مسیری که هستید اولین باشید. عادت ایلان ماسک وارد شدن در مسیرهای جدید است. وقتی اولین نفری باشید که چیزی را تجربه می کنید، چگونه می توان از تجربیات دیگران استفاده کرد؟ دیگران اصلا مسیر جدیدی که شما در آن هستید را نمیشناسند، آنها نمیدانند همچین مسیری وجود دارد، چرا باید ایلان ماسک منتظر بماند کریستف کلمبی پیدا بشود و قاره ی جدیدی را کشف کند، سپس از تجربه ی او استفاده کند؟ او خودش خالق است. نمیتواند منتظردیگران بماند که وارد مسیر ایشان شوند، و تجربه بدست بیاورند و ایلان ماسک از تجربیات ایشان استفاده کند. وقتی میخواهید چیزی را کشف و خلق کنید، می بایستی بهایش را بپردازید. بهایش چیست؟ اینکه ممکن است خطاهای فراوانی مرتکب شوید و نمیتوانید از تجربیات دیگران بهره ای بگیرید. زیرا کسی در مسیر جدیدی که وارد آن شدید، نبوده است که بخواهد تجربه ی خویش را به شما انتقال دهد. این شما هستید که باید مرتکب اشتباهات فراوان شوید و نهایتا دستاوردهای بزرگی را از آن خویش کنید.

شدیدا معتقدم طرز فکر ایلان ماسک کاملا صحیح است. دلیل و علت اصلی موفقیت ایلان ماسک که همان عدم پرهیز از اشتباهات فراوان و سنگین است، می تواند برای تمام نوع بشر موفقیت های بیکران بدست بیاورد. شکست، موقتی ست. اما اقدام نکردن و ترسیدن و خطر نکردن و ریسک نکردن باعث میشود که ما تا ابد هیچ کاری نکنیم و به معنای واقعی فلج و از کار افتاده شویم. وقتی می توانیم با اشتباهات مکرر و پی در پی در صدد افزایش خرد و تجربیات عالی قدم برداریم، چرا امتناع  کنیم؟

میخواهم مطلب را با فرمایش مولای مان حضرت علی علیه اسلام به پایان برسانیم. ایشان فرمودند: بزرگترین ورشکستگی، دست روی دست گذاشتن و تعلل کردن است. تعلل نکنید، برخیزید، شروع کنید، اقدام کنید و از اشتباهات بزرگ نهراسید، که موفقیت در دلِ اشتباهات بزرگی نهفته است که همیشه ازآن پرهیز کرده اید.

5/5 - (1 امتیاز)