فروشندگان شکم سیر و فروش به روش شکم سیری

فروش از روی شکم سیری چیست؟

فروشندگان حرفه ای شکم سیر هستند. اصلا نشان میدهند که نیاز دارند. به گونه ای برخورد می کنند که گویی بی نیاز هستند. در روش فروش شکم سیری، همانطور که از معنی عبارت ” شکم سیری ” مشخص است، فروشنده سیر است و نیاز آنچنانی به فروختن ندارد و اگر نفروشد چیزی را از دست نمی دهد. اگر منِ خریدار، ببینم فروشنده اصرار زیادی برای فروختن دارد، احتمالا خرید نکنم. احتمال می دهم فروشنده می خواهد فروش زورکی انجام دهد. یا گرفتار است، یا چک دارد، یا شدیدا پول لازم است، یا اینکه به هر دلیلی به این فروش نیاز دارد. آخرین احتمال این است که او به خاطر من اصرار دارد که بفروشد، یعنی منافع مشتری برای فروشنده بسیار مهم است، که اصرار به فروش دارد. خریدار از فروشنده ای که به زور میخواهد بفروشد هیچ استقبالی نمی کند و شدیدا تمایل به خرید کردن از فروشنده ای دارد که تمایل آنچنانی به فروختن ندارد. زیرا تنها کسی که سر آدم کلاه نمی گذارد کسی ست که تمایلی به فروختن ندارد. خریداران به شدت، به فروشندگان شکم سیر اعتماد می کنند.

امکان ندارد فروشنده اصرار کند و خریدار احساس کند که فروشنده به خاطر منافع و صلاح مشتری اصرار می کند. همه میدانیم فروشنده اصرار می کند تا بفروشد، تا جیبش پر شود، تا چکش پاس شود، تا مشکلش مرتفع گردد و… هر چقدر بیشتر اصرار کنید، خریدار بیشتر دل زده میشود. هر چقدر فروشنده بیشتر و شدیدتر به فروختن نیاز داشته باشد، احتمال فروش کاهش می یابد و هر چقدر فروشنده شکم سیرتر جلوه کند و احساس بی نیازی کند، فروش بیشتری رقم خواهد خورد.

 چرا فروشندگان از شکم سیری استفاده می کنند؟

شکم سیری از نظر روانی تاثیر بسیار عالی روی فروشنده و حتی خریدار میگذارد. فروشندگان شکم سیر، با اعتمادبنفس بسیار بالایی فروش میکنند. آنها هیچ اصراری نمیکنند. گاهی حتی تلاش می کنند برای نفروختن: مثلا جمله ” فروشی نیست “، تاثیر روانی جالبی روی خریدار می گذارد. فروشنده جنسش را در معرض دید قرار داده، اما آن را نمیفروشد، در واقع فروشنده دیگر مساله اش پول نیست. حتی توپ هم او را تکان نمیدهد. او به فروختن نیازی ندارد. یکبار از فرشنده ای شکم سیر پرسیدم: اگر اجناست دیرتر فروش برود ناراحت نمیشوی؟ گفت خیر، مرور زمان قیمت محصولم را افزایش میدهد، پس حتی اگر نفروشم، ملالی نیست. جالب اینجاست فروش فراوانی نیز داشت. اما معتقد بود اگر امروز نفروشد، فردا به قیمت بالاتری خواهد فروخت، در نتیجه ناراحت نمیشد از اینکه امروز فروش نداشته باشد. جالب اینجاست همیشه فروش داشت. اعتقاد به فروش از روی شکم سیری یا اعتقاد به عدم نیاز، از اعتقاد به فراوانی نشات میگیرد و فروشندگان شکم سیر به شدت اینگونه اند.

فروشندگان شکم سیر چه خصوصیاتی دارند؟

  • فروشندگان شکم سیر، پر از ایمان و اعتقاد هستند. آن ایمان دارند که همیشه مشتری هست، محصول شان حتما فروش میرود، محصول شان خواهان دارد و هر وقت اراده کنند میتوانند محصول شان را بفروشند.
  • فروشندگان شکم سیر هیچ نیازی به دروغ گفتن ندارند. کسی دروغ میگوید که بخواهد به زور چیزی را به کسی بفروشد. دلیلی برای دروغ گفتن وجود ندارد. مخصوصا زمانی که برای فروختن هیچ اصرار و تمایلی وجود نداشته باشد.
  • فروشندگان شکم سیر، خودشان را کاملا بی میل برای فروختن نشان میدهند. گاهی خریدار به شک می افتد، آیا واقعا فروشنده میخواهد محصول خودش را بفروشد؟ اگر میخواهد، پس چرا اینقدر بی میل است؟ جالب اینجاست، حالا مشتری میل دارد و اصرار می کند، فروشنده بی میل است و اصلا خودش را خوشحال نشان نمیدهد. گاهی اوقات فروشنده از روی وجدان خودش را بی میل نشان میدهد، که خریدار تحت تاثیر اشتیاق و میل فروشنده دست به خرید نزند و تمایلات فروشنده بر او تاثیر نگذارد.
  • فروشندگان شکم سیر، اهل تخفیف دادن و پذیرفتن چانه زدن های خریدار نیستند. گاهی اوقت می شنوم که فروشندگان شکم سیر به خریدار میگویند: اصلا فروشی نیست، از فروشش منصرف شدم. در این صورت خریدار بیشتر راغب میشود که حتما باید بخرد. خریدار مطمئن شده که چیز با ارزشی را قرار است بخرد، زیرا فروشنده حاضر به فروش آن نیست، یا تمایل اندکی دارد.
  • فروشندگان شکم سیر، برای فروختن اشتیاقی ندارند. گاهی اوقات برای خریدار این سوال پیش می آید که: تو که نمیفروشی، چرا آگهی کردی؟ تو که قصد فروش نداری برای چه شغلت فروش این محصول است؟ خیلی عجیب است، کار فروشنده ” فروش ” است. پس چرا برای فرو شوقی ندارد. فروشنده ی شکم سیر، از فروش محصولش به قیمت مناسب، مطمئن است. دوست ندارد برای فروختن خودش را اذیت کند. گاهی اوقات نیز، از چانه زدن های خریدار بی نهایت عاصی است. پس تمایلی به فروش نشان نمیدهد، و به محض اینکه خریدار شروع کرد به توی سر مال زدن و تخفیف گرفتن، اعلام میکند که اصلا فروشی نیست.

در فروش به روش شکم سیری، فروشندگان باید چه نکاتی را رعایت کنند؟

  • اشتباهی که فروشندگان شکم سیر مرتکب میشوند این است که گاهی به خریدار بی احترامی می کنند. روش شکم سیری خوب است، به شرطی که منجر به بی احترامی نشود. همه ما فروشندگان هم نه میشنویم، و هم نه میگوییم. قرار نیست با زخم زبان کسی را برنجانیم. هر چیزی، ادبیات خاص خودش را می طلبد. فروشنده شکم سیر، میبایستی کلیه تاکتیک های شکم سیری را در نهایت ادب پیاده سازی کند. ما نباید مشتریان خود را از دست بدهیم.
  • مهمترین چیزی که ما را زمین میزند غرورمان است. فروشندگان شکم سیر از اعتماد بنفس بالایی برخوردار هستند، به شرطی که مغرور نشوند. غرور هر فروشنده ای را زمین می زند. در کمال تواضع شکم سیری بزنید. من جمله ای دارم که همواره به مشتریان میگویم: از رقبا نیز خرید کنید. بگذارید آنها نیز سود ببرند. من خودم راه را برای اینکه ایشان با رقبایم کار کنند، هموار می گذارم. هچی ترسی ندارم که آنها مرا ترک کنند. زیرا این کار را نمی کنند.
  • در دنیایی که همه از فروشندگان سمج و پیگیر فراری هستند، عاشق فروشندگان شکم سیری هستند که بی میل به فروش، می فروشند و می فروشند و می فروشند.
5/5 - (1 امتیاز)