وضعیت فاجعه بار نمایشگاه کتاب سال 1403

نمایشگاه کتاب سال 1403 ، چرا اینقدر بی جان و بی رمق است؟

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نمایشگاه کتابی است که معمولا از اواسط اردیبهشت ماه هر سال تا انتهای اردیبهشت در محل مصلی تهران برگذار میگردد. این بزرگترین رویداد فرهنگی کشور عزیزمان ایران است.

در نمایشگاه کتاب سال 1403 (امسال) چه میگذرد؟ چرا غرفه ها اینقدر خلوت است؟ چرا از هیاهوی سالهای گذشته خبری نیست؟ مشکل کجاست؟ اطلاع رسانی و تبلیغات ضعیف بوده؟ مردم دیگر علاقه ای به کتاب و کتاب خوانی ندارند؟ قیمت کتابها سر به فلک کشیده است؟ توان مالی و قدرت خرید مردم نسبت به سالهای گذشته، کمتر و کمتر شده است؟ علت و ریشه ی اصلی دقیقا چیست؟

متاسفانه باید بگویم همه ی موارد درست است. قیمت کتابها نسبت به سالهای گذشته افزایش وحشتناکی داشته است. کتابی که در نمایشگاه کتاب پارسال 500 هزار تومان بود، امسال به قیمت 1.250.000 تومان فروخته میشد. از طرفی مردم فقیرتر شده اند. خرید کتاب و مطالعه ی کتاب را جزو واجبات و ضروریات زندگی خودشان حساب نمی کنند. از پسِ پرداخت هزینه های ضروری مانند هزینه ی اجاره ی منزل، خورد و خوراک و هزینه ی تحصیلات فرزندان خود بر نمی آیند. چگونه میتوانند خریدن و خواندن کتاب را جزو اولویتهای زندگی خودشان در نظر بگیرند؟

سفره های مردم کوچک تر شده است. هزاران بار کتاب هایی مانند قانون جذب و توانگری و ثروتمند شدن را خوانده اند و دیده اند که هیچگونه تاثیری روی زندگی شان نگذاشته است. چرا که قواعد کسب و کار در ایران با تمام دنیا فرق میکند. کاسبی میگفت: سود ما در نفروختن است. پرسیدم یعنی چه؟ من هزاران کتاب در حوزه ی فروش و بازاریابی خوانده ام. در هیچ کتابی توصیه نشده که سود در نفروختن باشد. ایشان گفت چرا… در کشور ما اینگونه است. مخصوصا در صنف ما که ابزار ساختمانی می فروشیم. اگر امروز جنس مان را نفروشیم، فردا گران تر خواهیم فروخت. پس سود ما در نفروختن است. عجب درسی!!!

متاسفانه مردم فکر میکنند کتابها دارند به آنها دروغ میگویند. زیرا بر خلاف آنچه میخوانند، رخ میدهد. مردم بعید میدانند که خرید و خواندن کتاب بتواند تاثیر بسزایی در زندگی شان داشته باشد. زیرا ناامیدی سراسری آنها را فرا گرفته است. اوقات فراغت مردم صرف دور دور میشود، نه صرف مطالعه ی کتاب! کاش آقازاده ها کتاب خوان بودند، مردم نیز تشویق میشدند کتاب بخوانند تا اینکه به تقلید آقازاده با پرایدی قرازه و درب و داغان بروند سراغ دور دور کردن! مساله اینجاست که چرا باید کتاب بخوانیم؟ تا وقتی به این سوال بسیار مهم پاسخ ندهیم، سراغ کتاب و کتابخوانی نمیرویم!

وضعیت فاجعه بار نمایشگاه کتاب سال 1403

تفاوت نمایشگاه کتاب سال 1403 با نمایشگاه های سال گذشته

سالهای گذشته نمایشگاه کتاب پر بود از کسانی که با چرخ، کتابهای فراوانی که خریداران خریداری کرده بودند را حمل و نقل میکردند. زیرا هم خریدار زیاد بود، هم مقدار کتابهای خریداری شده فراوان بود. اما در نمایشگاه کتاب سال 1403 ، خبری از خریدهای فراوان وجود ندارد. در نتیجه کسی نیاز ندارد که کسی اندک کتابی که خریداری کرده را برایش حمل کند. قطعا چرخداران محترم نیز که از رونق افتاده اند، چرخهای خود را جمع کرده اند. از همین کم بودن چرخ های حمل کتاب نیز میتوان به بی رونقی یا کم رونقی و کساد نمایشگاه کتاب 1403 پی برد.

احتمالا غرفه داران نیز از این موضوع را پیش بینی میکردند که با تمام قوا وارد میدان نشدند. بی حوصلگی آنها نشان از صحت عرایض بنده دارد. این خطر و احتمال وجود دارد که غرفه داران نمایشگاه کتاب 1403 برای نمایشگاه 1404 حضور بهم نرسانند. نمایشگاه برای این مهم میبایستی تدابیری بیاندیشد که در ادامه عرض خواهیم کرد.

بر چه اساس میگوییم نمایشگاه کتاب 1403 راکد و بی رونق است؟

شاید آمارها چیز دیگری بگوید. سید حسن مدرس یکبار گفت: چرا هیچ کس به من رای نداده؟ آمار رای به من – 0 – است. گفتند بله، درست است. هیچ کس به شما رای نداده! گفت: خودم که به خودم رای دادم. پس چرا آن را شمارش نکردید؟ حال نکته اینجاست که ممکن است بگویند آمار استقبال از نمایشگاه عالی و بی سابقه بوده، اما غرفه دارها چیز دیگری میگویند. آنها کاملا ناراضی هستند. به زعمِ من، نظر غرفه داران کفایت می کند.

چرا باید نمایشگاه کتاب سال 1403 پر رونق تر از گذشته باشد؟

برای حل یک مشکل ابتدا باید بپذیریم مساله و مشکل وجود دارد. اگر نپذیریم، هرگز نخواهیم توانست از عهده ی حل کردنش بربیاییم. ابتدا باید بپذیریم که نمایشگاه کتاب سال 1403 مانند سال گذشته نیست و از رمق و رونق افتاده است، سپس در صدد این باشیم که این مهم در نمایشگاه کتاب سال 1404 اتفاق نیفتد.

سوال اینجاست، چرا باید نمایشگاه کتاب 1403 پر رونق تر از گذشته باشد؟ آیا وضعیت معاش مردم بهتر شده است؟ قیمت کتابها مانند قبل مانده است؟ (خیر، قیمت ها شدیدا افزایش پیدا کرده است) وضعیت مالی مالی بهتر شده است؟ (خیر، سفره های مردم کوچکتر از قبل شده، وضعیت مالی مردم بدتر شده است) دولت روی فرهنگ کتاب و کتابخوانی شدیدا کرده است؟ (خیر، نسبت به سالهای گذشته اتفاق خاصی نیفتاده است) دلیلی ندارد نمایشگاه کتاب سال 1403 از سالهای گذشته پربارتر و پر رونق تر شده باشد. علت باید تغذیه شود تا معلولی رخ دهد.

نمایشگاه کتاب سال 1403 ، حکایت از وضعیت کل بازار بی رونق ایران را دارد. کسب و کارها وضعیت شان ناجور است. مردم خرح شان از دخل شان بیشتر است. سفره های شان کوچکتر شده و متاسفانه متقاعد شده اند که ثروت بهتر از علم است و همین عامل میل به کتاب و کتاب خوانی را در میان مردم از بین برده است. کافی ست از مردم بپرسید علم بهتر است یا ثروت ؟ تا ببینید کدام یک را انتخاب میکنند. متاسفانه مردم امروز قرار نیست بین علم و ثروت یکی را انتخاب کنند، میبایستی بین علم و لقمه ای نان یکی را انتخاب کنند.

اگر مردم در نمایشگاه کتاب سال 1403 حضور ندارند، پس کجا هستند؟

مردم در نمایشگاه کتاب سال 1403 حضور پررنگی ندارند. زیرا حضور پر رنگ شان جای دیگری است. آنها به دنبال تامین نقدینگی برای روزمرگی شان هستند. مردم دنبال بقاء هستند. کتاب و کتابخوانی برای شان یک اولویت محسوب نمیشود. از طرفی بین علم و کسب معاش، به دنبال کسبِ معاش خویش هستند. اگر بتوانیم کاری کنیم که مطالعه و کسب علم و کتاب و کتابخوانی در اولویت مردم باشد، آن وقت میتوان روی حضوری حداکثری مردم در نمایشگاه کتاب حساب کرد.

Rate this post