نقش و وظیفه مشاور کسب و کار حرفه ای چیست؟

وظیفه مشاور کسب و کار چیست؟ بسیاری از کارفرمایان مجبور هستند تا از مشاورین کسب و کار کارکشته و کاربلد و حرفه ای برای پیشبرد کسب و کار خویش استفاده کنند. چرا ما به یک مشاور کسب و کار حرفه ای نیازمندیم؟ زیرا او راه و چاه را به خوبی می شناسد و ما را از دست آزمون و خطاهای بسیار خلاص می کند. وقتی بدانیم چه راهی صحیح و چه راهی غلط است دیگر لازم نیست خودمان را به زحمت بسیار بیاندازیم. مشاور کسب و کار به اندازه ی کافی دارای تجربه و علم است. ما از او استفاده می کنیم تا مجبور نباشیم همه چیز را با آزمون و خطا پیش ببریم. در واقع یک مشاور کسب و کار حرفه ای باعث کاهش هزینه های ما می شود. چرا که هزینه های آزمون و خطاهای فراوان را قطع می کند. او راه درست را به ما نشان میدهد. ما هم می رویم و به مقصد و هدف مورد نظرمان می رسیم، آنهم با کمترین هزینه و تلفّات ممکن

وظیفه مشاور کسب و کار

نقش و وظیفه مشاور کسب و کار حرفه ای این است که به ما مشاوره دهد. مهمترین کار یک مدیر تصمیم گیری ست. و در بسیاری از مواقع سخت ترین کار ممکن نیز هست. پس از تصمیم درست، نوبت به اجرای درست می رسد. اما مادامی که نتوانیم در مقام یک مدیر کسب و کار تصمیمات صحیح اتخاذ کنیم نمی توانیم با اجرای صحیح به تنهایی به نتیجه برسیم. اجرای صحیح یک تصمیم غلط، بی فایده است. مثل اینکه با تمام وجود در زمینه ای تحصیل کنید که هیچ علاقه و استعدادی نسبت به آن رشته نداشته باشید. افتادن در مسیری که هیچ علاقه و استعدادی در آن زمینه نداریم یک تصمیم کاملا غلط است. و اجرای صحیح (با تمام وجود کار کردن) نمی تواند جبران کننده یک تصمیم غلط باشد. یک مدیر موفق برای اتخاذ تصمیمات صحیح نیاز به دریافت مشاوره دارد. یک مشاور کسب و کار حرفه ای با شفاف سازی مسیر پیش روی مدیر، فرآیند تصمیم گیری را برای ایشان ساده تر می سازد. اما به اشتباه گاهی تصمیم گیری را به عهده ی مشاور کسب و کار می سپارند. وظیه ی اصلی یک مشاور کسب و کار ارائه دادن مشاوره عالی با در نظر گرفتن شرایط موجود است و نه اینکه به جای مدیران تصمیم گیری کند.

وظایف مشاور کسب و کار

 

عدم استفاده از مشاور کسب و کار چه عواقبی دارد؟

یکی از وظایف مشاور کسب و کار حرفه ای کاهش هزینه و خطاهای ماست. اجازه بدهید توضیح بدهم. ما برای رسیدن به هر هدفی می بایستی راههای مختلفی را برویم تا در نهایت به هدف مان برسیم. طبیعی ست تمام مسیرها به هدف ما ختم نمی شوند. شاید یک مسیر، از میان انبوه مسیرها بتواند ما را به سمت هدف مان برساند. دلیلی ندارد تمامی مسیرها را برویم تا مسیر صحیح را بیابیم. شاید آخرین مسیر ما را به مقصدمان برساند، در این صورت کلی زمان و پول و انرژی هدر داده ایم تا مسیرمان را بیابیم. یکی از مهمترین وظایف یک مشاور کسب و کار قرار دادن ما در مسیر صحیح است. منظورمان از مسیر صحیح، مسیری ست که ختم به هدف و موفقیت است. بدون داشتن غرور و تعصب از مشاوره ی مشاورین کسب و کار زبده و حرفه ای بهره ببرید. آنها از دور میبینند، از بالا می بینند، و قطعا تصویر کامل را می بینند.
بگذارید مثالی بزنم. فرض کنید در حال نصب تابلویی روی دیوار هستید. ممکن است از نظر خودتان راست و درست روی دیوار نصب شده باشد. پس از نصب، دورخیز میکنید تا ببینید درست نصب شده یا خیر، نقش یک مشاور کسب و کار دقیقا همین است. او دورخیز کرده و همه چیز رو از بالا و دور می بیند، تصویر کل را میبیند، پس می تواند بهتر ببیند. و شما بروید سراغ اجرای کارهای درست، نه اینکه کار شما آزمون و خطا باشد. مشاور کسب و کار به دانش و تجربه ی فراوانی مجهز است و اجازه نمیدهد شما موش آزمایشگاهی شوید. البته بهتر است هنگام انتخاب یک مشاور کسب و کار، کسی را انتخاب کنید که از تجربیات منفی و مثبت فراوانی برخوردار باشد. چرا تجربیات منفی؟ ما نیاز به مشاوری داریم که در طول مدت کاری اش، اشتباهات فراوانی را مرتکب شده باشد. اگر مشاور کسب و کار، ادعا کرد که تاکنون تمام مشاوره هایی که داده به موفقیت رسیده اند، بدانید او یک کلاهبردار است. او یک شیاد است که باید از دستانش بگریزید. ما مشاور کم خطا داریم، اما مشاور بدون خطا نداریم. اما من ترجیح میدهم از مشاورینی استفاده کنم که بیشترین خطاهای ممکن (حتی تمام خطاهای ممکن) را مرتکب شده باشد. تجربه ی ناشی از خطاها بسیار ارزشمند است. باز هم من ترجیح میدهم از مشاوری استفاده کنم که خودش تجربیات منفی فراوانی را از سر گذرانده باشد، تا اینکه بگوید: نخوردیم نون گندم، اما دیدیم دست مردم.
خود من اشتباهات بسیار زیادی مرتکب شده ام. شکستهای بسیار زیادی را از سر گذارنده ام. حرف های بسیار زیادی برای گفتن دارم. اما اگر خودم تاکنون شکست نخورده بودم، چیز زیادی برای گفتن نداشتم و نمیتوانستم مشاوره خوبی به دیگران بدهم. هرگز سراغ کسانی نروید که سابقه ی شکست خوردن را نداشته باشند. کسانی که زیادی شکست خورده اند تمام راه هایی که به شکست منجر می شوند را می شناسند. شما هم باید بدانید راه صحیح کدام است و هم اینکه بدانید کدام راهها به شکست ختم می شوند. شاید گاهی مجبور باشید از چند نفر مشاوره بگیرید. هیچ اشکالی ندارد.

مشاور کسب و کار به جای شما و برای شما تصمیم نمی گیرد.

چیزی که برعهده ی شماست را بر گردن کس دیگری نیاندازید. تصمیم گیری با شماست، نه با مشاور کسب و کار. سخت ترین و مهم ترین را باید خودتان انجام دهید. مسئولیت تصمیم گیری و حتی اشتباه از آب در آمدن آن با خود شماست. خودِ خود شما. این اشتباه است که از مشاورتان بخواهید به جای مشاوره دادن های عالی، برای تان و به جای تان تصمیم گیری کند. اما اگر روزی در تصمیم گیری ناتوان شدید و مجبور شدید وظیفه ی تصمیم گیری را به مشاورتان بسپارید، لطفا و حتما مسئولیت تصمیم گیری با خودتان باشد. بر هر دلیلی آن تصمیم اشتباه از آب در بیاید حق ندارید کسی را شماتت کنید. فراموش نکنید تصمیم های غلط در نهایت شما را به سمت تصمیم های درست سوق می دهند. من تاکنون هزاران تصمیم غلط گرفته ام. قطعا استفاده از یک مشاور کسب و کار حرفه ای می تواند آمار خطاهای شما را کمتر کند، اما به صفر نمی رساند.

سوالات متداول

آیا شما میتوانید در زمینه مشاوره کسب و کار فعالیت میکنید؟

شرکت آسایش تیم از تیم قدرتمند و مشاورین با تجربه ساخته شده و آمده مشاوره در کار شما میباشد

آیا مشاورین شما مستقیما در کار ما دخالت خواهند کرد؟

خیر ما در کار شما دخالتی نخواهیم کرد بلکه مزایا و معایب هر کاری را خواهیم گفت و شما تصمیم نهایی رو میگیرید

شما در چه نوع و شغلی میتوانید به من مشاوره دهید؟

ما در زمینه های فروش و تبلیغات هر نوع شغل و کاری میتوانیم به شما مشاوره دهیم

Rate this post