چگونه از ورشکستگی جلوگیری یا پیشگیری کنیم؟

ورشکستگی چیست و چگونه می توان از ورشکستگی پیشگیری یا جلوگیری کرد؟

اول باید بدانیم و ببینیم ورشکستگی چیست تا بتوانیم تلاش کنیم که مبتلا به آن نشویم و از بروز آن جلوگیری یا پیشگیری کنیم. ورشکستگی زمانی رخ می‌دهد که هزینه ها از درآمد پیشی می‌گیرد. خروجی بسیار، و ورودی ناچیز است. با این وجود، به گونه ای، همه ورشکسته ایم. احتمالا همین الان که مطلب را می‌خوانید، هزینه های تان بسیار بیشتر از درآمدتان است. ورشکستگی پدیده ی بسیار وحشتناکی نیست. خیلی ها چندین ساله ورشکسته هستند اما خودشان نمی‌دانند. مادامی که ندانیم ورشکستگی چیست، نمیتونیم از ورشکستگی جلوگیری یا پیشگیری کنیم. انسانهای ورشکسته یا کسب و کارهای ورشکسته، بدهی های شان سنگین تر از سرمایه شان است.

هیچ کسب و کاری، فورا ورشکسته نمیشود. بلکه به مرور زمان دچار ورشکستگی و نقصان خواهد شد. متاسفانه تعداد ورشکستگان اصلا کم نیست. و روز به روز در حال افزایش است. مهمترین دلیل ورشکستگی بی توجهی است. که به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

ورشکستگی چرا رخ میدهد و چگونه می توان از ورشکستگی پیشگیری یا جلوگیری کرد؟

مهمترین دلیل ورشکستگی بی توجهی است. بی توجهی به انجام کارهای درست، و بی توجهی به جلوگیری از انجام کارهای غلط. اگر دائما کارهای درست را انجام بدهیم و دائما از انجام کارهای غلط پرهیز کنیم، می توانیم جلوی ورشکستگی را بگیریم. جلوگیری از ورشکستگی اقدامی همیشگی و مستمر و مادامالعمر است. کارهای درست همیشه باید انجام شوند. کارهای نادرست هرگز نباید انجام شوند. البته پرهیز از انجام اشتباهات، کار دشواری ست. بالاخره، خواهی نخواهی اشتباه رخ میدهد. اما کسب و کارهای قدرتمند، از اشتباهات خود درس گرفته، از انجام دوباره آن پرهیز کرده، به راهشان ادامه میدهند. اما کسب و کارهای ضعیف، فقط اشتباه می کنند، بدون اینکه از آن درس بگیرند. از آن بدتر اینکه، دائما در حال انجام اشتباهات تکراری هستند. این یعنی مرگ تدریجی کسب و کار… پس سازمان های موفق، سازمان های معصوم و بدون خطا نیستند. آنها نیز مرتکب اشتباهاتی میشوند. اما دائما در حال اصلاح رفتار خودشان هستند، رفتاری که باعث ایجاد و ارتکاب اشتباه شده و این امر در دراز مدت آنها را پیروز می سازد.

گاهی، وقتی اوضاع خوب است، ورشستگی در حال رخ دادن است. چرا که اشتباهاتی ریشه دار، شروع می کنند به روئیدن. و چون کسب و کار شما در حال رشد و ترقی است و روی سود است، متوجه وخامتی که قرار است دامن کسب و کارتان را بگیرد نخواهید شد. شما همزمان که پارو می زنید و به سمت ساحل که همان مقصدتان است حرکت می کنید، ممکن است سوراخ های بسیار کوچکی که در حال رخنه هستند را نبینید، و به مرور، سوراخ های کوچک بزرگ شده، قایق شما سر و ته می شود. (ورشکسته می شوید)

شما همزمان که پارو می زنید، باید حواس تان به سوراخ ها باشد. یا از ایجاد سوراخ ها جلوگیری کنید، یا قایق تان را ترمیم کنید، که آب وارد آن نشود. مهم نیست وقتی آب وارد قایق تان شد، ایستاده باشید یا در حال حرکت، احتمالا غرق می شوید. فرآیند پارو زدن که همان حرکت کردن به سمت هدف است می بایستی انجام شود، اما در عین حال باید حواس تان به تخلیه آب های داخل قایق باشد که قایق غرق نشود. همزمان با انجام کارهای درستی که می تواند موجبات موفقیت کسب و کار را فراهم کند، باید مراقب اشتباهاتی که میتواند کسب و کارتان را ورشکسته کند، باشد. به این میگویند تعادل. هیچ ربطی هم به عدم تمرکز ندارد. تمرکز ما روی پیروزی و موفقیت کسب و کارمان است. انجام اقدامات صحیح، پرهیز از اقدامات غلط، درست ترین کار برای جلوگیری یا پیشگری از ورشکستگی است.

در مطالب بعدی به اینکه چطور می توان یک کسب و کار ورشکسته را نجات داد، خواهیم پرداخت.

راههای جلوگیری یا پیشگیری از ورشکستگی:

  • یکی از مهمترین راههای جلوگیری یا پیشگیری از ورشکستگی تمرکز شدید روی فروش است. اگر فروش داشته باشید، آنهم زیاد، هرگز طعم تلخ ورشکستگی را تجربه نخواهید کرد. فروش فروان، جلوی ورشکستگی را میگیرد یا از ورشکستگی پیشگیری می کند.
  • یکی دیگر از راههای جلوگیری از ورشکستگی، پرهیز از اصراف و هزینه های بی دلیل و غلط است. هر تشکیلاتی، بدون استثناء، هزینه های اشتباهی را می پردازد. برای مثال گاهی با نصف نیروهای فعلی نیز می توان به نتیجه رسید یا مثلاگاهی می توان در دفتر کاری، به مراتب کوچکتر کار کرد. ریخت و پاش ما را زمین میزند. اما احساسات باعث میشود ما به کارمان ادامه بدهیم، بدون اینکه هزینه های مان را کاهش دهیم. البته مادامی که برای افزایش درآمد برنامه ای نداشته باشیم، پرهیز از هزینه، دردی را دوا نخواهد کرد.
  • برای جلوگیری و حتی بهتر از آن، پیشگیری از ورشکستگی بهتر است تمرکزمان همزمان روی افزایش درآمد و کاهش هزینه های بی دلیل باشد. بسیاری از هزینه ها بی دلیل و فایده است و بود و نبودش تاثیری روی کسب و کار ما نخواهد داشت. پس بهتر است که حذف گردد. از طرفی، قطعا کسب و کار ما پتانسیل بالاتری برای درآمدزایی دارد. بهتر است هرگز دست از تلاش برای افزایش درآمد بر نداریم.

  • یکی از راهکارهای جلوگیری یا پیشگیری از ورشکستگی تفکر از مبدا صفر است. تفکر از مبدا صفر به ما می آموزد که به عقب برگردیم، ببینیم کدام از حرکات ما در گذشته اشتباه بوده و هم اکنون نیز در حال انجام است و دست از انجام آن برنداشته ایم؟ و چه حرکات و اقداماتی می بایستی صورت میگرفته، اما بر هر دلیلی تعلل کرده ایم و آن را انجام نداده ایم؟ در واقع چه کارهایی باید دیگر انجام نشود و چه کارهایی باید انجام شود و چه اقداماتی باید ادامه یابد؟
  • یکی دیگر از راههای پیشگیری و جلوگیری از ورشکستگی این است که سعی کنیم تصویر دورتر و بزرگتر را ببینیم. در بسیاری از موارد، ما برای دیگران نسخه میپیچیم. که باید فلان کار را کنند تا پیروز شوند یا اینکه شکست نخورند. ما بهتر مبینیم، زیرا درگیر احساسات نیستیم و تصویر بزرگ و کامل را میبینیم. اما کسانی که غرق مشکلات کسب و کار خویش هستند، گاهی نمی توانند به خوبی ببینند و به دلایل احساسی، تصمیمات غلطی می گیرند.
  • اما یک مشاور کسب و کار حرفه ای می تواند براحتی تصویر بزرگ را آنهم بدون داشتن احساسات ببیند و بهترین راهکار را برای خلاصی از ورطه ورشکستگی به صاحب کسب و کار ارائه دهد. قطعا راهکارهای دیگری برای جلوگیری یا پیشگیری از ورشکستگی وجود دارد. که در مطالب بعدی به آن اشاره خواهد شد.
Rate this post